Dbamy o cerę

Cera normalna

Zazwyczaj występuje u dzieci. Jest jędrna, gładka, elastyczna, lekko zaróżowiona na policzkach. Ma zdrowy wygląd. Nie jest podatna na zmienne warunki klimatyczne. Niestety z czasem na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji staje się sucha.
Aby zadbać o ten rodzaj cery, należy ją myć mleczkiem lub żelem. Jeśli używamy toniku, to powinien być bezalkoholowy. Najodpowiedniejsze są dla niej kremy nawilżające na dzień i na noc. Zimą powinno się ją chronić kremami półtłustymi, a latem z filtrami ochronnymi.

Cera tłusta

Cera typowa dla wieku młodzieńczego, kiedy gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Cechują ją  zaskórniki, trądzik. Błyszczy się – najbardziej na czole, nosie i brodzie. Do jej mycia należy stosować żele o odczynie kwaśnym lub naturalnym. Toniki nie powinny zawierać więcej niż 10% alkoholu. Krem najlepiej by był lekki o działaniu antybakteryjnym, matujący. Zalecane są dla niej peelingi. Nie należy stosować silnie działających preparatów wysuszających, gdyż dodatkowo wzmagają one prace gruczołów.

Cera sucha

Najczęściej spotykana jest u kobiet po 25 roku życia. Proces starzenia sprawia, że skóra traci wodę, zmniejsza się produkcja gruczołów łojowych, zaczynają się pojawiać zmarszczki. Skóra jest podatna na podrażnienia, zmiany alergiczne, sprawia wrażenie jakby była ściągnięta, napięta.
Do jej mycia najlepiej używać śmietanki lub delikatnego mleczka. Tonik nie powinien zawierać alkoholu. Najlepsze  są dla niej kremy odżywcze o właściwościach regenerujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *