GORĄCZKA – DOBRZE CZY ŹLE?

thermometer-833085_640

 

Zazwyczaj sami jesteśmy w stanie poznać, czy temperatura naszego ciała wzrasta. Jeśli się podnosi, zaczyna nam być zimno i pojawiają się dreszcze. Gdy gorączka spada, skóra czerwienieje i zaczynamy się pocić. Organizm oddaje wówczas ciepło.  Pojawienie się gorączki oznacza, że organizm zmaga się z chorobą. Taka reakcja obronna sprawia, że poprawia się ukrwienie tkanek, a wtedy komórki, które zwalczają infekcje szybciej dotrą do zagrożonych miejsc. Przy wzroście temperatury maleje także liczba wirusów i bakterii, które mogą wyrządzić nam krzywdę.

W temperaturze   37,5 – 38 °C   organizm jest najbardziej zmobilizowany do walki z chorobotwórczymi ustrojami. Z tych powodów stan podgorączkowy jest dla niego korzystny i nawet temperatura do  38 °C  nie wymaga podawania leków przeciwgorączkowych.
Ponieważ nie wiemy, jaki będzie dalszy przebieg choroby, temperaturę należy mierzyć co kilka godzin i gdy tylko zacznie przekraczać   38 °C,  trzeba ją obniżać, gdyż wysoka stanowi zagrożenia dla życia. Przy wzroście powyżej  40 °C  mogą pojawić się zaburzenia świadomości. Temperaturę  można obniżać, podając leki przeciwgorączkowe ( najszybciej działają podane w zastrzyku lub w czopku, wolniej w tabletce lub syropie). Ibuprofen dodatkowo oprócz działania przeciwgorączkowego ma także działanie przeciwzapalne. Możemy również kłaść zimne okłady na czoło i kark bądź schłodzić ciało, kąpiąc się. Utrzymująca się wysoka gorączka  jest zawsze powodem do skorzystania z pomocy lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *