Przechowywanie warzyw

Kupując warzywa, nie zastanawiamy się, czy na pewno wszystko, co wpada do naszego kosza, jest nam potrzebne i czy zdołamy zjeść te produkty świeże. Niestety, często  na skutek złego przechowywania wiele smacznych warzyw ulega zepsuciu, a wtedy musimy je wyrzucić. By jak najdłużej zachowały one przydatność do spożycia, powinny być umieszczone w chłodnym miejscu, najlepiej w temperaturze ok 10 °C.
Najdłużej mogą być przechowywane warzywa korzeniowe, np. marchewka, buraki, pietruszka, seler. Można je trzymać w piwnicy. Wcześniej powinno się usunąć nać. Długi termin do spożycia mają także kapusta głowiasta, cebula, czosnek, por, kabaczek. Nawet kilkanaście dni mogą przetrwać kapusta pekińska, kalafior, kalarepa, ogórki, papryka. Przez kilka dni zachowają świeżość rzodkiewka i pomidory.
W lodówce warzywa można umieścić w pojemnikach znajdujących się w jej dolnej części. Nie należy zamykać ich w szczelnych naczyniach.

  • Ziemniaki powinny być umieszczone w chłodnym pomieszczeniu i aby nie wypuszczały korzonków, można do nich dorzucić kilka świeżych jabłek.
  • Pomidory i ogórki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, wtedy są najsmaczniejsze.
  • Sałatę należy opłukać i trzeba często sprawdzać, czy na liściach nie pojawiają się pleśń lub nie butwieją. Nadpsute liście należy usunąć, by procesy gnilne się nie rozprzestrzeniały.
  • Cebula i czosnek powinny być dokładnie osuszone i przechowywane w suchym pomieszczeniu, w niskiej temperaturze ok 1-2 °C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *